Jak nauczyć się języka angielskiego przez Skype’a?

Już tyle razy próbowałeś i oczywiście plan spalił na panewce? O czym mowa? O nauce języka obcego. Szkoły językowe oferują atrakcyjne ceny, ale…zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu w jasno określonych godzinach. I co z tego wynika? A znowu nic i nici z nauki języka angielskiego, a przecież miało być tak pięknie. Zawsze można języka nauczyć się samemu, tylko trzeba znaleźć odpowiednią metodę. I tu z pomocą przychodzi Skype. Czy możliwa jest nauka języka angielskiego w ten sposób? Jeśli chcesz wiedzieć, czytaj dalej.

Koniec z nudną nauka języka angielskiego

Nawet jeśli nie możesz sobie pozwolić (z takich czy innych powodów) na lekcje języka angielskiego w szkole językowej, nic straconego. Jest przecież Skype, a dzięki niemu można pobierać lekcje z native speakerami i wyciągnąć z tego wszelkie korzyści. Czy w ten sposób możesz nauczyć się języka? Oczywiście! Jeśli rozpoczynasz naukę języka angielskiego, pewnie Twoim największym problemem jest bariera językowa. Native speaker, z którym komunikujesz się przez Skype’a, pomoże Ci po prostu zacząć mówić. Możecie na początku skupić się na samym słownictwie – to pomoże nauczycielowi poznać zasób Twoich słów, a Tobie przypomni to czego nauczyłeś się w szkole lub co usłyszałeś oglądając filmy. Siedząc w klasie z kilkunastoma uczestnikami kursu języka angielskiego raczej trudno o ciekawe zajęcia, które zwykle kończą się tak samo czyli nudą. Powtarzasz, piszesz, odpowiadasz na pytania, wykonujesz ćwiczenia w grupach. Nie chodzi o to, że taki model nauki jest zły. Wcale nie. Ale wykorzystuje on pewien schemat, który kojarzy się z czasami szkolnymi. Jeśli znajdziesz odpowiedniego nauczyciela, sposób nauki języka angielskiego przez Skype’a może Cię zupełnie zaskoczyć. 

Jak wygląda nauka języka angielskiego przez Skype’a?  

 Przede wszystkim praktyka czyni mistrza. A mistrz jest cały dla Ciebie. Native speaker może poświęcić Ci o wiele więcej czasu niż zrobiłby to nauczyciel w szkole. Dzięki stałym konwersacjom nauczysz się swobodnie mówić. Opiszesz swojemu nauczycielowi swój dzień w pracy lub na uczelni, opowiesz mu o swoich znajomych, a on poprawi Twoją wymowę. Nauka języka angielskiego przez Skype’a ma jeszcze jedną zaletę – umożliwia słuchanie. A ono jest kluczowe dla osiągnięcia jakichkolwiek efektów nauki. Nauka języka angielskiego bez odpowiedniego akcentu jest bowiem jak jazda na rolkach, które nie posiadają kółek. Uwierz, uczenie się języka angielskiego przez Skype’a może być nie tylko ciekawe, miłe, ale i bardzo pomocne. Interesującą formą nauki języka angielskiego przez Skype’a jest oglądanie filmów. Komunikator ma bowiem funkcję jaką jest pokaz ekranu. Dzięki temu można oglądać filmy i równocześnie rozmawiać z native speakerem. To właśnie on może powtórzyć całe zdania z filmu w zwolnionym tempie i wytłumaczyć ich znaczenie. 

 

Pewnie powiesz, że nie można nauczyć się pisania w języku angielskim jeśli pobiera się lekcje przez Skype. Otóż jesteś w błędzie. Skype umożliwia także korespondencję w danym języku. Możesz zatem nie tylko uczyć się mówić, ale i pisać. Na pewno kiedy tylko rozpoczniesz “czatowanie” ze swoim nauczycielem, przyjdzie Ci ochota na więcej. Zaczniesz czytać kolorowe magazyny i czasopisma w języku angielskim. Jeśli nie będziesz czegoś rozumiał, zawsze możesz zwrócić się do native speakera i wspólnie z nim przetłumaczyć niezrozumiałą rubrykę w gazecie. 

Jakie są zalety nauki języka angielskiego przez Skype’a?

Na pewno jedną z głównych zalet nauki języka angielskiego przez Skype’a jest elastyczność czasowa i geograficzna. Jedynymi warunkami jakie musisz spełnić jest dostęp do urządzenia mobilnego i stałe łącze z internetem. Czego by nie napisać, to Skype pozwala na interaktywną formę nauki. Kiedy siedzisz przy komputerze możesz rozmawiać, przesyłać linki do ćwiczeń, wyświetlać filmy, dzielić się materiałami do nauki. Poza tym nauka języka angielskiego przez Skype’a jest bardzo motywująca – po skończonej lekcji masz ochotę dowiedzieć się jeszcze więcej i zgłębić tajniki wiedzy.   

Kornelia