Serwis laptopów – Co zrobić w przypadku zalania laptopa

Laptop – jedna z najwygodniejszych współcześnie odmian komputera, może być stale pod ręką użytkownika. To fantastyczne ułatwienie np. w pracy zdalnej, czy kończeniu zadań we własnym domu. Niestety możliwość używania laptopa wszędzie, nawet podczas posiłków – niesie z  sobą ryzyko np.  zalania sprzętu jakimś napojem, czy zupą.

Już w szkole na zajęciach komputerowych uczulani jesteśmy na to, aby przy korzystaniu z komputera niczego nie jeść i nie pić. Jednak szkoła szkołą, a rzeczywistość bywa inna. Wracamy z pracy do domy głodni i spragnieni, ale pracę w komputerze trzeba skończyć natychmiast. Wtedy zupa, czy kawa na kolano i…nieszczęście gotowe. Laptop zalany!  To bardzo niebezpieczne dla sprzętu, ale nie można tracić zimnej krwi. Nawet z tak trudnej sytuacji można znaleźć wyjście.

Co zrobić  w przypadku zalania laptopa?

Należy tylko zapamiętać kilka ważnych zasad. przede wszystkim należy zacząć działać natychmiast i najpierw odłączyć wszystkie źródła prądu. w pierwszej kolejności wyłączamy zasilacz. Następnie ważne jest wyciągnięcie akumulatora. Jeżeli laptop ma wbudowana baterię i nie da się jej wyciągnąć, większość tego typu urządzeń ma ukryty przycisk do resetu i wyłączenia baterii. To maleńki otwór zwykle na spodzie laptopa. Jest tak mały, że do wyłączenia przyda się igła, spinacz biurowy lub wykałaczka.

Wyłączony laptop szybko i dokładnie osuszamy  odwracając go do góry nogami  (pokrywę zostawiamy otwartą). Zapobiegamy tym samym, aby płyn nie dostał się do wnętrza urządzenia, a zwłaszcza płyty głównej. Najpierw jednak zabezpieczamy podłoże laptopa np. miękkimi chłonnymi ręcznikami papierowymi. płyn szybko w nie wsiąknie a sprzęt nie porysuje się.

Jak postępować podczas schnięcia laptopa?

Następnym krokiem jest cierpliwe oczekiwanie, aż laptop zupełnie wyschnie. Dobrze jest zostawić sprzęt nawet na dwie doby. Największym błędem użytkowników jest niecierpliwe sprawdzanie co chwilę, czy sprzęt już działa. Takie próby niestety  kończą się zwykle zwarciem i kosztowną naprawą w serwisie komputerowym…

Warto orientować się, że szkody spowodowane zalaniem laptopa mogą zależeć od rozlanego płynu. Gdy wyleje nam się napój kwaśny lub słodki, wizyta w serwisie jest niezbędna. Substancje zawarte w takich płynach powodują bowiem elektrokorozję (korozją elektrochemiczną). To  proces rdzewienia metalu w skutek działania składników zawartych w kwaśnych i słodkich napojach.
Po osuszeniu laptopa należy udać się do serwisu komputerowego. Jeżeli postępowało się zgodnie z wyżej wymienionymi zasadami, istnieje szansa, ze uszkodzenie będzie niewielkie i obejmie tylko klawiaturę.

Można spróbować uruchomić sprzęt samodzielnie, ale ryzykujemy wtedy nieodwracalne uszkodzenie laptopa. Po co ryzykować?
Dowiedz się Więcej

Kornelia