Panele ciche jak parkiet – wybierz podkład idealny

Wśród wszystkich sposobów na piękne podłogi to właśnie panele są najpopularniejszym rozwiązaniem. Są wytrzymałe, stosunkowo tanie i szybkie w montażu. Ich różnorodność sprawia, że sprawdzają się w każdym pomieszczeniu. Istnieje jednak jedna szczególna cecha paneli, niezbyt lubiana przez ich użytkowników – panele są głośne. Każdy zna ten nieprzyjemny dźwięk pukania podczas użytkowania takiej podłogi. Na szczęście istnieje świetny sposób na ciche panele.

Podkład idealny

Dlaczego panele pukają? Wynika to z ich budowy i sposobu układania. Powodem może być również nie do końca równa posadzka. Wystarczy zastosować odpowiedni podkład pod panele, aby stały się ciche prawie tak, jak parkiet. Podkład, który nie tylko ułatwi i przyspieszy montaż, ale przede wszystkim sprawi, że panele przestaną nieprzyjemnie stukać przy każdym kroku. Dobry efekt może dać tylko poliuretanowo-mineralny profesjonalny podkład pod panele. Taki produkt będzie miał również wpływ na transmisję dźwięków pomiędzy piętrami.

Podkład, który ma za zadanie wyciszyć panele, musi być ciężki, gęsty i gruby (około 2 mm) oraz posiadać określony poziom izolacji akustycznej. Te dane informują o tym, na ile skutecznie podkład wycisza kładzione na nim panele. Bardzo dobrym wynikiem jest tłumienie kroków (dudnienia) na poziomie 28% oraz tłumienie dźwięków pomiędzy piętrami zbliżone do 19 dB.

A co z ogrzewaniem podłogowym?

Ten rodzaj ogrzewania jest coraz bardziej powszechny i determinuje sposób wykończenia mieszkania, przede wszystkim w zakresie podłóg. Na szczęście jeśli masz ogrzewanie podłogowe nadal możesz cieszyć się cichym stąpaniem po panelowej podłodze. Pierwsza zasada: nie oszczędzaj na podkładzie. Dobry podkład wyciszający, który można zastosować w przypadku ogrzewania podłogowego, musi być wyprodukowany z tworzywa o niskim oporze cieplnym (współczynnik oporu cieplnego – R). Chodzi o to, aby ciepło produkowane przez elementy grzewcze w podłodze, miało szanse wydostać się spod podkładu. Dlatego generalnie im niższe R, tym bardziej wydajne ogrzewanie. Idealnie byłoby zastosować podkład o oporze cieplnym R 0,01. Taki wynik osiągają tylko produkty z wyższej półki.

Wysokiej jakości podkład poliuretanowo-mineralny charakteryzuje się zarówno wysoką izolacją akustyczną, jak też niskim oporem cieplnym. Kiedy kładziemy podłogi w nowym domu, podejmujemy ważną decyzję, której konsekwencje będziemy odczuwać przez lata. Dlatego wybierając odpowiednie panele, o wzorze idealnie dopasowanym do charakteru wnętrza, zadbaj o komfort akustyczny użytkowania podłogi.

Więcej informacji znajdziesz na: https://podlogi24.net/wineo-profesjonalny-podklad-2mm-pod-panele-wyciszajacy-z-folia-mistrz-!-sound-protect-eco-plus-o_l_1523.html

Kornelia