O czym świadczy barwa światła?

W opisach lamp i żarówek można znaleźć zwykle informację o barwie światła. Przeciętnemu konsumentowi trudno jest poprawnie zinterpretować tę miarę. Dlatego chcielibyśmy przybliżyć wam to, w jaki sposób odczytuje się barwy światła, czym są i jaki mają wpływ na nastrój człowieka.

Barwa oświetlenia

Natężenie światła i jego barwa to dwa bardzo ważne elementy związane z oświetleniem. Wpływają one między innymi na nastrój panujący w pomieszczeniu. Źle dobrana barwa oświetlenia może niekorzystnie oddziaływać na nasze samopoczucie, co w przypadku m.in. biur czy gabinetów ma kluczowe znaczenie – w takich warunkach spada bowiem nasza wydajność w pracy.

Jednak podobnie będzie, jeśli źle dobierzemy barwę oświetlenia do sypialni, salonu czy pokoju dziecięcego. Możemy mieć przez to problemy ze snem czy relaksem po pracy. Naukowcy są zgodni co do tego, że dobrze dobrana barwa światła dodaje człowiekowi energii i sprawia, że po prostu lepiej się czujemy.

Ciepłe i zimne barwy światła

Zasadniczy podział barw światła wyróżnia światło zimne lub ciepłe. Podział ten nie jest subiektywny i zależy od temperatury barwowej podawanej w jednostce K – kelwinach. Im wyższy jest ten wskaźnik, tym chłodniejsze jest światło. Na przykład lampy Massive z Centrum Światła mogą mieć barwę na poziomie 2700 K, co oznacza, że jest to światło o ciepłej barwie. Zimne światło ma ponad 5000 kelwinów. Oświetlenie mające temperaturę barwową pomiędzy 3000 a 5000 K określane jest jako neutralne, zbliżone do światła dziennego. Światło o barwie zimnej nie powinno znaleźć się np. w sypialni, ponieważ będzie niekorzystnie wpływać na nastrój i sen. Trudniej będzie się przy nim zrelaksować.

Jak wybrać odpowiednią barwę światła?

Podczas kupowania oświetlenia do domu czy biura musimy wybrać taką barwę światła, która będzie zgodna z funkcją, jaką pełni dane pomieszczenie. Światło o barwie ciepłej ma działanie relaksujące i uspokajające, dlatego przyda się w salonie, sypialni czy przy oglądaniu telewizji. Natomiast światło o zimnej barwie pobudza i ułatwia koncentrację, dlatego powinno znaleźć się w gabinecie czy w biurze.

Kornelia