Elektrośmieci – poznaj swojego wroga i zobacz, jak z nim walczyć

Elektrośmieci są charakterystyczną odmianą odpadów, których nie wolno wyrzucać do zwykłego śmietnika czy porzucać w lesie. Stanowią spore zagrożenie dla środowiska naturalnego oraz ludzkiego życia i zdrowia. Należałoby jednak zdać sobie sprawę z niebezpieczeństwa oraz następstw takich działań i skutecznie im przeciwdziałać.

Elektroodpady, a niebezpieczeństwo 

Zużyte sprzęty elektroniczne, takie jak pralki, zmywarki, suszarki, telewizory, czy lodówki, są bardzo niebezpieczne, ponieważ wiele z nich zawiera trujące substancje. Na pozór wydają nam się nieszkodliwe. Przykładem może być zużyta bateria, czy świetlówka kompaktowa. Bateria, kiedy jest przebita emituje kadim oraz nikiel (substancje mające nieodpowiedni wpływ na znaczną część funkcji ludzkiego organizmu). Natomiast świetlówka zawiera toksyczną rtęć, która powoduje np. zaburzenia wzroku czy słuchu. Z tego powodu ważna jest gospodarka odpadami. Kolejnym przykładem jest freon, który stosowany był m.in. przy produkcji aerozoli owadobójczych czy urządzeń chłodniczych. 

Gdzie oddać zużyte sprzęty? 

W dalszym ciągu wiele osób nie wie jak postępować ze zużytym sprzętem. Warto wiedzieć, że odpowiedzialność spoczywa zarówno na producentach i importerach takich urządzeń, jak i ich użytkownikach. Zużyty sprzęt można na przykład: 

  • oddać do punktu ZSEE; 
  • oddać do zakładu przetwarzania bądź do organizacji odzysku sprzętu elektronicznego; 
  • skorzystać z oferty punktu złomu (pod warunkiem, że punkt jest wpisany do rejestru zbierających zużyty sprzęt); 
  • oddać do sklepu (w tym wypadku jednak trzeba go wymienić na nowy sprzęt). Jeśli sprzęt stanowi zagrożenie dla pracowników, sklep nie ma obowiązku go przyjąć. 
  • zostawić w punkcie zajmującym się naprawą tego rodzaju urządzeń, jeśli naprawa jest nieopłacalna; 
  • oddać na zbiórkę zużytego sprzętu (zbiórki organizowane są przez instytucje oraz stowarzyszenia ekologiczne, magistraty miast bądź hipermarkety). 

 Mimo tego, że coraz więcej wykwalifikowanych firm wykonuje darmowy wywóz elektroodpadów, w większości wyżej wymienionych przypadków trzeba zorganizować własny transport. 

Obowiązkowy audyt dla firm, które prowadzą recykling 

Walka z elektrośmieciami nieco inaczej wygląda w przedsiębiorstwach. Tutaj wszystko musi być udokumentowane i cały proces podlega rygorystycznym norom. Warto zaznaczyć, że firm, które prowadzą recykling odpadów opakowanych oraz zajmują się ich eksportem dotyczy obowiązkowy audyt recyklera. Jak i kto go powinien przeprowadzić? Więcej na ten temat dowiesz się na stronie: https://www.bureauveritas.pl/home/about-us/our-business/certification/management-systems/environment/audyt_odzysku_sprzetu_elektronicznego_i_elektrycznego.  

Kornelia