Skuteczność filtrów HEPA w porównaniu do zwykłych filtrów

Filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air) może być ważną częścią popularnych systemów oczyszczania powietrza, obiecując poprawę jakości powietrza w domu lub biurze.

Przyjrzyjmy się, co oznacza standard HEPA i jak taki filtr może radzić sobie z różnymi rodzajami zanieczyszczeń. Filtr HEPA został po raz pierwszy opracowany w latach 40. XX wieku do stosowania w obiektach zawierających materiały jądrowe. Ekranowanie można wykorzystać do powstrzymania promieniowania, ale jeśli cząstki pyłu i wilgoci zostaną napromieniowane, mogą rozprzestrzeniać skażenie radioaktywne przez kanały wentylacyjne i korytarze powietrzne. Opracowano te filtry, aby wychwycić potencjalnie radioaktywne cząstki. Od tego czasu jest wykorzystywany w wielu branżach i obiektach. W latach sześćdziesiątych filtry HEPA wkraczały na rynek konsumencki jako filtry do urządzeń HVAC, odkurzaczy i samodzielnych oczyszczaczy powietrza. Aby zrozumieć, jak działa HEPA, pomyśl o tym jak o siatce splątanych włókien. Arkusz jest zwykle składany w fałdy, aby zwiększyć powierzchnię i żywotność filtra. Powietrze przepływa przez włókna, a wystarczająco duże cząstki zostają uwięzione, gdy uderzą we włókna. HEPA działa dobrze i skutecznie usuwa wystarczająco duże cząstki stałe, takie jak sierść zwierząt domowych, pyłki i roztocza.

Ważne jest, aby powiedzieć, że częsta wymiana filtrów ma kluczowe znaczenie, ponieważ patogeny zebrane na filtrze mogą obejmować żywe organizmy i ostatecznie patogeny mogą być ponownie uwalniane do powietrza. Specyfikacja HEPA opiera się na wielkości cząstek i ich liczbie przechodzącej przez filtr. Aby spełnić normę, filtry absolutne muszą zatrzymać 99,97 procent wszystkich cząstek o średnicy 0,3 mikrometra. Oznacza to, że gdybyś wysłał dziesięć tysięcy cząstek o średnicy 0,3 mikrometra przez filtr HEPA, tylko trzy cząstki by się przedostały. Jest jeszcze jeden aspekt standardu HEPA, który jest często pomijany, konstrukcja obudowy filtra musi być szczelna. Jeśli przepływ powietrza może przedostać się przez filtr, wówczas filtr nie będzie działał zbyt dobrze.

Kornelia