Odszkodowanie z ubezpieczenia OC – co i jak

Każdy posiadacz pojazdu ma obowiązek zakupu ubezpieczenia OC. Ważne jest ono przez okres 12 miesięcy. Gwarantuje poszkodowanemu otrzymanie rekompensaty w związku ze stratami poniesionymi w przypadku niefortunnego zdarzenia. Innymi słowy – gdy weźmiesz udział w stłuczce, dostaniesz pieniądze na pokrycie zniszczeń lub Twoje auto zostanie oddane do warsztatu.

Stłuczka – jak uzyskać odszkodowanie?

Po kolizji drogowej, osoba poszkodowana powinna niezwłocznie zgłosić doznaną szkodę ubezpieczycielowi. Ten ma obowiązek wypłaty odszkodowania w ciągu 30 dni. Najczęściej po 7 dniach czeka Cię spotkanie z rzeczoznawcą, który określi wartość szkody. To na podstawie jego opinii ubezpieczyciel podejmie decyzję o wysokości odszkodowania. Czasami zdarza się jednak, że wizyta rzeczoznawcy nie jest konieczna. Dzieje się tak zazwyczaj, gdy szkoda jest niewielka. Wówczas ubezpieczycielowi wystarczają zdjęcia zrobione przez poszkodowanego.

Wysokość odszkodowania – od czego zależy?

Aby doszło do wypłaty odszkodowania, ubezpieczyciel musi przyjąć odpowiedzialność odszkodowawczą. Jeśli okaże się, że samochód po wypadku można naprawić,  zakwalifikuje on Twoją szkodę jako częściową. Jeśli natomiast pojazd będzie tak zniszczony, że nie ma sensu go naprawiać tzn. straty przekraczają wartość rynkową auta sprzed zdarzenia, szkoda zostanie uznana za całkowitą.

Od czego zatem zależy wysokość odszkodowania? Zasadą jest, aby rekompensata była adekwatna do poniesionej szkody, czyli równa jej wartości. Osoba poszkodowana powinna otrzymać tyle pieniędzy, aby bez problemu mogła naprawić swoje auto. W sytuacji, gdy poniesiona szkoda okaże się całkowita, ubezpieczyciel powinien odjąć wartość wraku od wartości samochodu tuż sprzed wypadku. Co stanie się z wrakiem samochodu? Można go sprzedać. Jeśli nie uda Ci się tego zrobić za cenę, którą ustalił ubezpieczyciel – istnieje możliwość walki o wypłatę reszty pieniędzy. Przykładowo, gdy wrak zostanie wyceniony na 5 tysięcy, a Tobie uda się go sprzedać jedynie za 3 tysiące, ubezpieczyciel powinien zwrócić Ci różnicę, czyli 2 tysiące.

Wycena naprawy samochodu – zaniżone odszkodowanie

Z doświadczeń osób poszkodowanych wynika, że wycena rzeczoznawcy często jest zaniżana. Kosztorys zostaje sporządzony np. na podstawie najtańszych zamienników oryginalnych części. Ponadto często stosuje się też potrącenia za amortyzację części, zaniża stawki godzinowe pracowników warsztatu, czy też przekonuje poszkodowanych, że dana szkoda istniała jeszcze przed wypadkiem. Oczywiście można odwołać się od decyzji ubezpieczyciela. Choć wymaga to trochę czasu, warto walczyć o sprawiedliwość. W jaki sposób możesz złożyć reklamację?

Pierwszym sposobem jest napisanie pisma z dokładnym wyjaśnieniem, co uważamy za niesłuszne oraz prośbą o udowodnienie zasadności zajmowanego stanowiska. Można także przedstawić szacunki i wyliczenia z uwzględnieniem cen części. Ponadto istnieje również możliwość powołania się na opinię niezależnego rzeczoznawcy. Ostatecznością jest postępowanie sądowe.

Wysokość odszkodowania powinna być adekwatna do poniesionej szkody. Ważne, aby poszkodowany mógł bez problemu naprawić swoje auto za wypłaconą kwotę i przywrócić mu sprawność oraz wygląd sprzed wypadku. Często zdarza się, że rzeczoznawcy zaniżają wycenę. Jeśli tak się stanie i odszkodowanie okaże się zbyt niskie, osoba poszkodowana ma prawo do odwołania i walki o satysfakcjonującą rekompensatę.

Więcej na: http://hiltonlex.pl/oferta-odszkodowania/odszkodowanie-z-oc/

Kornelia