Nauka angielskiego dla dzieci – metoda Helen Doron

Angielski to język niezwykle uniwersalny, który znacząco ułatwia nie tylko dostanie korzystnej pracy, ale także wymarzone podróżowanie. Nic zatem dziwnego, że naukę rozpoczyna się już w najmłodszych latach życia. Opracowano wiele metod skutecznego nauczania języka angielskiego, dzięki czemu łatwo wybrać coś, co jest najlepiej dostosowane do naszych potrzeb. W przypadku, kiedy chcemy zapisać na jakieś zajęcia nasze dzieci, warto się pochylić nad metodą Helen Doron.

Jak powstała metoda Helen Doron i kiedy można ją zacząć?

Pełna nazwa tego systemu nauczania to Helen Doron Early English i wzięła się oczywiście od imienia i nazwiska jej twórczyni. Helen Doron to brytyjska lingwistka, która specjalizuje się właśnie w zakresie nauki angielskiego. Językoznawczyni utworzyła metodę w roku 1985, zainspirowana osiągnięciami japońskiego skrzypka, Shinichi Suzuki. 

Helen Doron zalecana jest dla dzieci już w 3. miesiącu życia. Lekcje można prowadzić do czasu, aż uczeń skończy 19 lat. Podstawą jest teza „im wcześniej, tym lepiej” – młodsze dziecko poznaje świat wszystkimi zmysłami, dlatego przyswajanie obcych wyrazów i zasad konstruowania wypowiedzi przychodzi im znacznie sprawniej niż osobie dorosłej. 

Na czym polega metoda Helen Doron i czy jest skuteczna?

Dzieci uczą się angielskiego poprzez… zabawę. Nie ma tutaj żmudnego powtarzania nowych pojęć czy wkuwania na blachę skomplikowanych reguł. Nie brakuje za to muzyki, śpiewania piosenek, różnych gier, rymowanek. Zajęcia są skonstruowane w taki sposób, by każdy zmysł malucha był zaangażowany. Dzieci mogą nie tylko obsłuchać się z językiem obcym, ale też poniekąd doświadczyć go w praktyce.

Zadaniem nauczyciela jest dostosowanie lekcji do tego, by uczniowie cały czas byli aktywni. Najmłodsi łatwo się rozpraszają, dlatego często trzeba zmieniać charakter zajęć, by nie tracić ich zainteresowania. Grupy nauczane metodą Helen Doron powinny być niewielkie (4-8 osób).

Rezultaty nauki prowadzonej w taki sposób mogą przejść najśmielsze oczekiwania. Efektem jest zwykle swobodne posługiwanie się angielskim, wpojonym w warunkach naturalnych, bez nudnego przesiadywania w ławce.

Nauka angielskiego Częstochowa jest możliwa dzięki http://tarkowski.edu.pl/.

Kornelia