Listwy wykończeniowe to nie tylko element dekoracyjny

Każda instalacja kafelków jest inna, dlatego też potrzeba różnych rodzajów wykończenia do kafelków.

Praktyczność tego elementu dekoracyjnego, w połączeniu z estetyką i trendem projektowym, mają tendencję do decydowania, czy wykończenia płytek są wykorzystywane do konkretnego projektu, czy to do mocowania płytek z kamienia naturalnego w kuchni, czy rektyfikowanych płytek porcelanowych na ścianach i podłogach łazienki. Podczas układania płytek podłogowych można zdecydować się na wykończenie lub brak wykończenia w drzwiach. Ogólnie rzecz biorąc, rozważenie zastosowania wykończeń w projektach podłóg kuchennych wymaga więcej uwagi niż zastosowanie wykończeń płytek w projektach podłóg łazienkowych.
Jedną z kluczowych sytuacji, w których powinno się zastosować listwy wykończeniowe w projekcie płytek podłogowych w kuchni czy przedpokoju, jest to, że różnica wysokości między płytką a przylegającą podłogą jest tak duża, że staje się zagrożeniem, i przykładowo może powodować potknięcia. Metalowe lub drewniane wykończenie pokryje nierówną powierzchnię, znacznie zmniejszając ryzyko potknięcia. Niektóre listwy wykończeniowe przykręcane są po zamocowaniu płytek. Jeśli używasz tego rodzaju listwy, upewnij się, że między dwiema powierzchniami jest odstęp, aby umożliwić przykręcenie listwy w miejscu, lub alternatywnie możesz użyć dwuczęściowej listwy, która pokaże odsłonięte łby śrub.

Jedną sekcję przykręca się lub przykleja do podłogi, często chowając ją pod płytką, a następnie po ułożeniu płytek górną część wykończenia montuje się starannie w zagłębienia w dolnej części listwy. Więcej porad i informacji znajdziesz na stronie https://chrzanowski24.pl/content/stalowe-i-aluminiowe-listwy-wykonczeniowe-sposob-na-piekne-plytki-011235850. Jeśli podłoga w sąsiednich pokojach jest równa, nadal możesz użyć listew wykończeniowych, jeśli kafelek w drzwiach ma przyciętą krawędź. Powodem jest to, że fabrycznie przycięta krawędź może być wystarczająco gładka, aby nie stanowić problemu, ale krawędź wycięta przez instalatora będzie ostra i może spowodować nieprzyjemne skaleczenia, szczególnie w okolicach podłogi, jeśli chodzimy na boso. Ogólnie rzecz biorąc, jedynie, kiedy wykończenie listwą nie jest wymagane, to gdy sąsiadujące ze sobą pokoje są wyłożone kafelkami, w takim to przypadku wystarczy schludna fuga.

Kornelia