Dlaczego właściwie chrapiemy i czy można sobie z tym poradzić

Czy chrapiesz tak głośno, że partner nie może spać z tobą w jednym pokoju, wiedz, że nie jesteś sam.

Szacuje się, że chrapanie dotyka około połowy dorosłych osób. Podczas gdy niektóre osoby mogą nawet nie zdawać sobie sprawy, jak głośno chrapią, dopóki ktoś im na to nie zwróci uwagi, chrapanie śpiącego partnera, a nawet twoje, może być wystarczająco głośne, aby cię obudzić w nocy. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jakie są przyczyny chrapania. Okazuje się, że istnieje kilka możliwych przyczyn, a niektóre z nich są poważniejsze niż inne. Chrapanie może występować, gdy w górnych drogach oddechowych nosa występuje zwężenie, a przepływ powietrza przez usta i nos jest fizycznie utrudniony. Przepływ powietrza może być blokowany przez kilka różnych czynników, a niektóre mogą być łatwiejsze do usunięcia niż inne. Długie podniebienie miękkie lub długi języczek mogą zwężać otwór prowadzący od nosa do gardła, częściowo blokując drogi oddechowe. Kiedy ktoś oddycha, struktury te wibrują i uderzają o siebie, co powoduje chrapanie. Osoby, które mają częściowo zablokowane kanały nosowe, muszą włożyć dodatkowy wysiłek, aby przepuścić przez nie powietrze. Niektórzy ludzie chrapią tylko w okresach występowania alergii lub gdy mają infekcję zatok, można wtedy zażywać tabletki na chrapanie. Wady nosa, takie jak skrzywiona przegroda lub polipy również mogą powodować niedrożność i przyczyniać się do chrapania. Spanie na plecach najczęściej kojarzy się z chrapaniem.

Spanie w tej pozycji może spowodować rozluźnienie języka w kierunku tylnej części gardła, powodując częściowe zatkanie dróg oddechowych.

Mięśnie gardła i języka mogą być zbyt rozluźnione, co pozwala im zapaść się i cofnąć do dolnych dróg oddechowych. Możesz również wypróbować różne sposoby na chrapanie, o których możesz przeczytać w Internecie. W takich artykułach można także znaleźć ranking leków na chrapanie. Inne czynniki, takie jak spożywanie zbyt dużej ilości alkoholu przed snem lub brak snu, również mogą powodować rozluźnienie gardła, powodując chrapanie.

Kornelia