Programy księgowe dla biur rachunkowych

W firmach występują środki trwałe, jeżeli jest ich dużo, wówczas zarządzanie nimi nie będzie sprawą łatwą, dlatego też można zaopatrzyć się w odpowiednie oprogramowanie.

Najbardziej będzie ono nam przydatne jeżeli firma prowadzi księgowość we własnym zakresie, wówczas musimy sami interesować się środkami trwałymi. Najczęściej w firmie trzeba będzie amortyzować środki trwałe, tak aby wpisać je po stronie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. W związku z tym warto aby oprogramowanie posiadało odpowiednie tabele amortyzacyjne, dzięki którym automatycznie będzie obliczana roczna kwota amortyzacji. W zależności od środków, trzeba przyjąć odpowiednią stopę amortyzacji. Może również w naszych zasobach znaleźć się również środek trwały, który jest leasingowany, wówczas należało będzie wprowadzać do kosztów firmy, opłatę leasingową. Trzeba pamiętać, o odpowiednie fakturowanie po stronie leasingodawcy, aby później nie było nieporozumień z urzędem skarbowym. Tego rodzaju oprogramowanie zaoszczędzi nam dużo czasu i pieniędzy. W przypadku tworzenia oprogramowania dla księgowości nie może być mowy o pomyłkach, program musi liczyć wszystko bezbłędnie, wszystkie zaokrąglenia kwot muszą być prawidłowe. W innym wypadku można mieć problemy z Urzędem Skarbowym.

Na firmach zajmujących się księgowością ciąży duża odpowiedzialność, to od nich zależy prawidłowe rozliczenie klientów ze skarbówką.

Dlatego też aplikacje księgowe muszą być doskonałe, w związku z tym należy przeprowadzić bardzo ścisłe testy oprogramowania zanim trafi ono do klienta. Należy testować wszystkie obszary oprogramowania, dzięki czemu będzie można wyłapać każdy błąd i szybko go poprawić. Należy pamiętać iż po kolejnych poprawkach, powinniśmy przeprowadzić kolejne testy, aby sprawdzić czy nie wprowadziło to innych nieprawidłowości. W przypadku oprogramowania mała zmiana może pociągnąć za sobą cały szereg zdarzeń, które także będą wymagała y korekty. Dlatego też oprócz testowania indywidualnych modułów testuje się także oprogramowanie jako całość.

Kornelia