Tradycyjne akumulatory kwasowo-ołowiowe i ich nowsze wersje

Akumulator pełni ważną funkcję w naszym samochodzie, odpowiada za jego start. Na rynku możemy znaleźć wiele różnych akumulatorów, jednak sprowadzają się one do jednej zasady działania.

Najprostszym modelem akumulatora jest akumulator kwasowo ołowiowy, jaki możemy znaleźć w większości pojazdów. Akumulatory kwasowo-ołowiowe są obecnie powszechnie stosowane. Tego rodzaju akumulator może wymagać od kierowcy uzupełniania wody w roztworze elektrolitu, ponieważ źródłem zasilania akumulatora jest płyn. Jednak od wielu lat akumulatory nowszej generacji już tego nie wymagają, posiadają odpowiednią ilość płynu, do wieloletniego działania. Obecnie coraz częściej stosuje się akumulatory AGM – Absorbed Glass Mat. W porównaniu ze standardowymi akumulatorami samochodowymi, akumulatory AGM mają lepszą odporność na cykle ładowania i wielokrotne rozładowywanie. Z pewnością tego rodzaju akumulatory stosowane są w samochodach korzystających z funkcji start-stop. Cena akumulatora kwasowo-ołowiowego jest znacznie tańsza niż koszt akumulatora AGM, dlatego właśnie akumulatory ołowiowo-kwasowe są popularniejsze. Akumulatory z absorbowaną szklaną matą znajdziemy w nowoczesnych autach ze względu na inteligentne funkcje.

Posiadają także czterokrotnie dłuższą żywotność w porównaniu do tradycyjnych akumulatorów, mogą zostać całkowicie rozładowane, i ładowane od podstaw, co nie będzie znacząco wpływało na ich żywotność.

Na rynku można spotkać także akumulatory kwasowo-ołowiowe żelowe, dużo nowocześniejsze od swoich starszych poprzedników. Dzięki nim uzyskamy większą stabilność, dlatego też akumulatory ssb wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie liczy się niezawodne działanie. Przykładowo znajdą się w systemach zapasowych, przykładowo w szpitalach, tam gdzie w przypadku braku prądu z głównej sieci konieczne jest potrzymanie awaryjne. Od tego może zależeć życie pacjentów. Znajdziemy je także w systemach solarnych, gdzie potrzeba będzie magazynować energię.

Kornelia