Prawo do ochrony wizerunku

Każda osoba ma prawo do zachowania prywatności, ochrony swojego wizerunku.

Jeśli jesteśmy uczestnikiem wydarzenia plenerowego, może być to koncert, wówczas wykorzystanie wizerunku konkretnej osoby, przykładowo podczas transmisji telewizyjnej, powinno być ustalone, powinna zostać spisana stosowna umowa. Wyjątkiem może być impreza, gdzie wizerunek osoby jest częścią bardzo szerokiego kadru, gdzie operator filmuje widownię.

Prawo do ochrony wizerunku

Wyjątki od konieczności uzyskania zgodny na wykorzystanie wizerunku

Ochronie wizerunku nie podlegają artyści, celebryci, osoby powszechnie znane, będą to także politycy czy też sportowcy. Jednak w tym przypadku nie można wykorzystywać bez zezwolenia wizerunku w celach reklamowych, wizerunek może być użyty przykładowo w celach informacyjnych. Często w programach telewizyjnych pojawiają się przykładowo wywiady ze sportowcami, wówczas wykorzystanie wizerunku nie będzie wymagało odpowiedniego pozwolenia.

Zgoda na wykorzystanie wizerunku powinna mieć charakter pisemny, należy także określić charakter wykorzystania wizerunku. Przykładowo wizerunek może być wykorzystany w czasie kiedy osoba przebywa na koncercie, kiedy pojawia się informacja, że impreza będzie nagrywana. Wówczas wykorzystanie wizerunku jest możliwe w sposób domyślny bez potrzeby dodatkowego pozwolenia. Jednak wykorzystanie wizerunku w innym charakterze, w innym kontekście, będzie wymagało dodatkowej zgody.

„Przede wszystkim należy podkreślić, że prawo do wizerunku należy do dóbr osobistych, które przysługują każdemu człowiekowi i podlegają ochronie wynikającej z przepisów kodeksu cywilnego oraz ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z podstawową zasadą, rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej.” – Piotr Nikołajuk

Z ustawy wynika, że każdy ma prawo do ochrony swojego wizerunku, osoby prywatne, niepubliczne mogą wyrazić tego rodzaju zgodę. Dzięki temu chroniona jest prywatność, szanowane są prawa obywateli. W przypadku jeżeli przykładowo program telewizyjny chce wykorzystać wizerunek w formie wywiadu, na przykład po imprezie plenerowej, powinien uzyskać pisemną zgodę, w której mogą zostać także określone dodatkowe warunki wykorzystania wizerunku.

Kornelia