Jak dobierać klej do rodzaju płytek?

Podczas remontu mieszkania należy zwrócić szczególną uwagę na kuchnię i łazienkę, trzeba będzie wymienić płytki w tych pomieszczeniach.

Często też posiadamy płytki w przedpokoju, dlatego może być z nimi wiele pracy. Ważne jest także aby prace wykonać bardzo dokładnie, aby trzymały się miejsca w którym zostały ułożone przez wiele lat. Jeśli chodzi o układanie płytek, ważne jest, aby postępować zgodnie z określonym procesem. Używanie niewłaściwego rodzaju zaprawy lub kleju może doprowadzić do uszkodzenia płytek po ułożeniu lub też mogą po prostu odpaść od ściany. Trzeba zatem wybrać odpowiedni klej lub też zaprawę do ich przymocowania do ściany lub podłoża. Można zakupić kleje w pojemnikach które s już wymieszane i gotowe, a także sypkie, które będziemy mieszać z woda przed aplikacją. Kleje do wymieszania są mocniejsze i stosowane są przykładowo w miejscach wilgotnych. W większości przypadków będziesz potrzebować różnych klejów do ścian i podłóg, ale istnieją kleje odpowiednie do obu tych zastosowań. Jak dobierać klej do rodzaju płytek?

Powierzchnie podłóg i ścian będą wymagały różnych właściwości klejących, na przykład podłogi drewniane będą wymagały kleju do płytek z dodatkiem elastycznego środka.

W przeciwieństwie do podłóg betonowych, podłogi drewniane są ruchome, więc klej musi posiadać pewną elastyczność. Rozmiar płytki ściennej może również decydować o używaniu kleju. Dostępnych jest wiele gotowych klejów do układania płytek ściennych, ale często konsumenci nie zdają sobie sprawy, że gotowe kleje nadają się tylko do małych płytek ceramicznych, ponieważ nie wytrzymują ciężaru, dlatego dobranie dużej i ciężkiej płytki do gotowej mieszanki nie byłoby dobrym pomysłem. Ważny może być także kolor kleju, w tym przypadku wybieramy białe zaprawy do białego kamienia, w przeciwnym razie kamień mógłby namiękać kolorową zaprawą i zmienić barwę. Jeżeli układamy płytki na podłodze podgrzewanej należy wybrać klej, który będzie odporny na działanie zmian temperatury. Wartą polecenia zaprawą do łączenia uszkodzeń przed położeniem płytek jest cekol t-60-a.

Kornelia