Nie tylko w Australii można znaleźć różowe jeziora

Jest coś wyjątkowego w Senegalskim jeziorze Retba. Jezioro ma naturalnie mleczny, nieprzezroczysty, różowy kolor jak guma do żucia. Jest to naturalny zbiornik wodny, który znajduje się niecałą godzinę drogi od Dakaru, stolicy Senegalu w Afryce Zachodniej.

Rozciąga się na trzech kilometrach kwadratowych i jest położony pomiędzy perłowymi białymi wydmami a Oceanem Atlantyckim. Zjawiskowa różowość wody pochodzi od bakterii Dunaliella salina. Bakterie te gromadzą się tutaj, ponieważ przyciąga je wysoka zawartość soli w jeziorze, jego zasolenie jest porównywalne z zasoleniem Morza Martwego, a podczas pory suchej przekracza je. Bakterie wytwarzają czerwony pigment pochłaniający światło słoneczne, i tak powstaje różowe jezioro. Jezioro Retba jest najbardziej jaskrawo różowe w porze suchej (od listopada do czerwca), a mniej w porze deszczowej (od lipca do października). Ale jeśli chcesz zobaczyć inne naturalnie różowe jezioro, możesz również odwiedzić Australię. Lake Hillier jest również lśniąco różowym jeziorem z tych samych powodów, co Retba w Senegalu. W rzeczywistości pływanie w wodzie jeziora Hillier jest bezpieczne i przyjemne, ale niemożliwe dla zwykłych turystów, ponieważ jeziora nie można odwiedzić. Wyspa została zamknięta dla dalszych badań, więc nie możesz jej odwiedzić.

Każdy, kto chce zobaczyć Hillier Lake, może to zrobić tylko z powietrza. Malownicze loty helikopterem odbywają się codziennie od października do kwietnia na nabrzeżu Esperance. Kontrastujące kolory różowy, niebieski i zielony tworzą uderzającą scenę, którą jest jezioro MacDonnell. Na stronie http://www.phama.co/rozowe-jeziora/ możesz przeczytać więcej o różowych jeziorach. Jezioro MacDonnell, położone na zapierającym dech w piersiach półwyspie Eyre Peninsula w Australii Południowej, jest jednym z najbardziej intensywnie różowych jezior w kraju ze względu na wysokie stężenie soli. Jezioro Hart, położone na pozornie niekończącym się terenie Australii Południowej, jest tak piękne w nocy, jak w dzień. To płytkie różowe jezioro ma wysokie stężenie soli, które tworzą kryształy soli pod pastelową wodą.

Kornelia