Lampa u początkującego fotografa – kiedy jej zakup ma sens?

Choć fotografia uważana jest za jedną z ciekawszych pasji, to zajmowanie się nią na co dzień może okazać się niezwykle kosztowne. Zwłaszcza, że już samo zakupienie aparatu wraz z niezbędnymi akcesoriami to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Na tym jednak nie koniec – do uzyskania wyjątkowej jakości zdjęć studyjnych niezbędne są lampy fotograficzne na specjalnych statywach. Czy ich zakup przez początkujących amatorów zdjęć ma sens?

Lampy fotograficzne w domowym studio 

Rozważania na temat zakupu lamp studyjnych warto zacząć od ich ceny. Podstawowy softbox z profesjonalnym statywem oraz żarówką emitującą białe światło to wydatek rzędu 100 złotych. Początkujący fotograf powinien pamiętać, że najlepsze zdjęcia powstają dzięki wykorzystaniu w domowym studio minimum dwóch źródeł światła – tak, by ich promienie dokładnie naświetlały fotografowany obiekt. Ich posiadanie ma największy sens wówczas, gdy osoba wykonująca zdjęcia często organizuje sesje studyjne i potrzebuje stałego źródła światła. Poza softboxami o prostokątnym lub kwadratowym kształcie lampy studyjne przybierają wygląd okrągłych ringów, a także parasolek – te szczególnie upodobane są przez fotografów wykonujących zdjęcia do dokumentów. Ich dobór odbywa się indywidualnie i zależy przede wszystkim od tego, na jakim typie zdjęć chce skupić się posiadacz aparatu. 

Lampy do kręcenia materiałów wideo

Poza częstymi zdjęciami studyjnymi lampy fotograficzne przydadzą się również osobom pasjonującym się kręceniem filmów. Włączone źródło światła emituje jasny promień, pozwalając na nagrywanie niezależnie od pogody, czy pory dnia. Jak podkreślają amatorzy filmowania do tworzenia najwyższej jakości materiałów potrzebne są aż… trzy niezależne źródła światła. Ich ustawienie jest kwestią indywidualną, lecz najczęściej przyjęty schemat zakłada ustawienie dwóch lamp równolegle do kamery oraz jednej za plecami filmowanej osoby. Ma to minimalizować powstawanie nieestetycznych cieni, które widoczne są na nagranym materiale. Jeśli więc dana osoba planuje często nagrywać filmy za pomocą kamery lub aparatu to studyjne lampy okażą się dla niego niezbędnymi akcesoriami. 

Sklep każdego fotografa – multifoto.pl

Kornelia