Kable do ładowania samochodów elektrycznych i wpływ doboru przewodu na efektywność ładowania.

Samochody elektryczne lub działające w modelu mieszanym stają się coraz bardziej popularne, a ich właściciele mogą liczyć na szereg udogodnień począwszy od możliwości poruszania się bus pasem normalnie zarezerwowanym dla pojazdów komunikacji zbiorowej i taksówek po preferencyjne miejsca parkingowe i nadal dostępne w wielu miejscach darmowe ładowanie ładowarkami miejskimi.

W Polsce od jakiegoś czasu powstaje szlak elektryczny, a punkty usługowe zlokalizowane w okolicach nowo budowanych dróg zyskują preferencyjny dojazd (nawet w przypadku nowo budowanych dróg ekspresowych) jeżeli posiadają w swojej ofercie możliwość naładowania samochodu elektrycznego. Możliwość wybudowania zjazdu z tych nowo projektowanych dróg skłoniło wielu właścicieli nawet niewielkich barów i restauracji do zainwestowania w nawet tylko jedno-stanowiskową ładowarkę samochodów elektrycznych. Coraz łatwiej jest więc taki samochód naładować nawet poruszając się po wielokilometrowych trasach. Sytuacja z pewnością będzie w najbliższych latach rozwijać się w kierunku jeszcze wyższej dostępności ładowania akumulatorów samochodów.

Kable do ładowania samochodów elektrycznych i wpływ doboru przewodu na efektywność ładowania.

Do czego służą kable ładowania samochodów elektrycznych?

Istnieje technologia, która umożliwia ładowanie baterii indukcyjnie czy też bezprzewodowo. Jest ona bardzo często stosowana w bezprzewodowych ładowarkach telefonów komórkowych. Technologia ta jest jednak nadal stosunkowo droga, a producenci elektrycznych modeli aut stosują ją jedynie w kilku przypadkach samochodów o wyposażeniu premium. Wizja przyszłości, w której zasilane solarnie bezprzewodowe indukcyjne ładowarki wbudowane w jednie będą ładowały nasze samochody w czasie jazdy z pewnością nie spełni się przez kolejne wiele lat, ta utopijna wizja wymagałaby olbrzymich nakładów finansowych i przebudowania dostępnych rozwiązań.

Na kable do ładowania samochodów elektrycznych przeczytasz o rodzajach przewodów, dowiesz się na co zwrócić uwagę i jak dobrać kabel do własnego auta.

Kornelia