Jakie są zalety nawozów organicznych?

Każda osoba, która zakłada ogród, powoli zagłębia się w świat nawozów, ziaren i różnorakich porad dotyczących utrzymania gleby w jak najlepszym stanie. Gleba jest bardzo ważna, ponieważ to ona jest podstawą budowania pięknego, zdrowego i pełnego roślin ogrodu. Jedną z podstawowych rzeczy, w jakie powinien zaopatrzyć się każdy, kto planuje sadzenie roślin, jest odpowiednio dobrany nawóz.

Czym są nawozy organiczne?

Jakiego rodzaju produkt powinniśmy wziąć pod lupę, dokonując wyboru? Zdecydowanie najlepszym wyborem, jaki możemy podjąć, jest wybranie nawozu organicznego, który cieszy się naprawdę dużym powodzeniem zarówno wśród osób uprawiających rośliny ogrodowe, jak i te doniczkowe. Nawozy organiczne stworzone są z naturalnych składników organicznych, takich jak rośliny, minerały lub te pochodzenia zwierzęcego. W przeciwieństwie do nawozów chemicznych, które wytwarzane są sztucznie, w laboratoriach nawozy organiczne są ekologiczne i występują naturalnie. Nawozy organiczne posiadają różne składy i składniki odżywcze oraz minerały, ich zawartość różni się od siebie w zależności od marki i rodzaju nawozu organicznego.

Jakie są zalety nawozów organicznych?

Nawozy organiczne mają wiele wspaniałych zalet, które z pewnością powinny przekonać do ich użytkowania każdego początkującego ogrodnika. Z powodu materii organicznej zawartej w tego rodzaju nawozach podczas ich użytkowania znacznie poprawia się struktura i jakość gleby, wzrasta jej umiejętność zatrzymywania wody i składników odżywczych, a co za tym idzie, nasze rośliny będą rozwijać się zdecydowanie lepiej i szybciej. Nawozy organiczne są nawozami ekologicznymi, to bardzo duża zaleta ze względu na fakt, że w odróżnieniu od nawozów syntetycznych nie spływają one do dróg wodnych ze względu na strukturę. Niektóre nawozy syntetyczne mogą powodować uszkodzenia roślin na poziomie zarówno liści, jak i korzeni, użytkowanie nawozu organicznego wyklucza ten problem ze względu na naturalne składniki, które występują w naturze. Jaki produkt wybrać, kiedy na rynku dostępnych jest tyle możliwości? Bardzo popularnym wyborem jest organiczny nawóz Kava, który posiada w swoim składzie nie tylko podstawowe składniki pokarmowe takie jak azot, fosfor i potas, ale również wapń, magnez, bor i żelazo, które często są niedostępne w nawozach mineralnych. Nawóz ten wolno się rozkłada, co oczywiście jest zaletą, nie powoduje zasolenia gleby i posiada naprawdę dużą ilość substancji organicznej oraz stymulatory takie jak kofeina. Produkt posiada dopuszczenie do obrotu wydane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Nr 472/18 więc mamy pewność oraz otrzymał pozytywną opinię takich instytutów jak: Instytut Medycyny Wsi w Lublinie, Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach, Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach oraz Instytut Ochrony Środowiska w Warszawie, więc mamy pewność, że to bezpieczny i wysokiej jakości produkt, który z pewnością przy prawidłowym użytkowaniu spełni swoje zadanie. Dodatkową zaletą nawozów organicznych jest fakt, że w przeciwieństwie do chemicznych syntetyków nie wymagają szczególnej uwagi dotyczącej braku kontaktu ze skórą, nie musimy także martwić się o jego wpływ na nasze dzieci, czy zwierzęta domowe. 

Czy warto stosować nawozy organiczne?

W ogrodnictwie istnieje wiele możliwości nie tylko dotyczących wyboru nawozu, czy sposobu dbania o glebę, ponieważ w dzisiejszych czasach mamy ogromną dowolność również co do rodzaju uprawianych przez nas roślin. Nawóz organiczny nie jest uniwersalną receptą na wszystko, ale jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż nawozy syntetyczne. Nawozy organiczne mają niezliczoną ilość plusów: są bezpieczne zarówno dla naszej gleby, jak i dla nas, podczas pielęgnacji ogrodu nie musimy się obawiać o swoje bezpieczeństwo związane z kontaktem z preparatem, ponadto nawozy organiczne działają długotrwale, więc nasze rośliny uzyskują składniki pokarmowe i mineralne na bardzo długi okres czasu. Nawóz organiczny działa nie tylko na rośliny, ale również na glebę i jej strukturę. Wielofunkcyjność i niezliczona ilość zalet zdecydowanie przemawiają na korzyść tego rodzaju produktów.

Kornelia