Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną

Planujesz budowę domu i znajomi namawiają cię na rekuperację? Przez pewien czas nie wiedziałeś co kryje się pod tym terminem? Teraz jednak już wszystko dla ciebie jasne i wiesz że rekuperacja to wentylacja mechaniczna?

Po co w domu wentylacja?

Istota wentylacji jest bardzo prosta, a jednocześnie ważna. Zapewnia ona stałą wymianę powietrza w mieszkaniu. Zużyte powietrze zostaje wypchane na zewnątrz, a w jego miejsce trafia świeże i czyste. Ma to olbrzymie znaczenie dla naszego samopoczucia i stanu zdrowia. Oddychając nieświeżym powietrzem, wprowadzamy do organizmu liczne wirusy i bakterie. Rekuperacja pozwala nam zawsze cieszyć się świeżym powietrzem i to bez konieczności otwierania okien i długotrwałego wietrzenia mieszkania.

Wentylacja mechaniczna a oszczędność energii

Jednak nie tylko nasze samopoczucie jest powodem do tego, aby postawić na rekuperację. Jeśli dotychczasowe rachunki za prąd i gaz zwalały cię z nóg, warto pomyśleć o czymś, co takie wysokie koszty pozwoli ograniczyć. Jedna z tych rzeczy to właśnie rekuperacja. Kiedy zużyte, ale i ogrzane powietrze zostaje usunięte na zewnątrz, w tym samym czasie oddaje swoje ciepło chłodniejszemu powietrzu, wnikającemu z zewnątrz do środka. Dzięki temu ogrzaniu, redukuje się straty ciepła i do minimum eliminuje ryzyko wychłodzenia pomieszczania.

Ile kosztuje rekuperacja?

Odpowiadając na tytułowe pytanie, czy warto inwestować w wentylację mechaniczną, nie można jednoznacznie na nie odpowiedzieć. Wszystko zależy od skali inwestycji i budżetu, który na ten cel należy zabezpieczyć. Jeśli mamy do uzbrojenia w rekuperację duży dom, inwestorów mogą odstraszać potencjalnie wysokie koszty inwestycji. Jednak w ostatecznym rozrachunku rekuperacja przynosi wiele korzyści, dając wyższy komfort mieszkania w domu, a także zmniejszając koszty jego ogrzewania. Sam chętnie założyłbyś rekuperację do nowego domu, ale brakuje ci na to pieniędzy? Szybka pożyczka tylko czeka, abyś z niej skorzystał i zrealizował swoje plany. Wentylacja mechaniczna to system, którego nie trzeba się bać, a jego obsługa jest w pełni bezproblemowa.

Kornelia