Kiedy należy wymienić instalację elektryczną?

Remont w domu zazwyczaj kojarzy nam się z pomalowaniem ścian, wymianą paneli i płytek oraz nowymi meblami. Rzadko kiedy zastanawiamy się nad wymianą całej instalacji elektrycznej. Okazuje się jednak, że jest jeden z tych elementów, które należy kontrolować, szczególnie wtedy gdy w naszym domu nadal znajdują się aluminiowe przewody.

Podczas przebudowy

Według prawa instalacja elektryczna powinna zostać przebudowana lub wymieniona kiedy przeprowadzamy modernizację domu lub planujemy jego rozbudowę. Czasami jednak nie warto czekać aż do tego momentu. W niektórych, dawniej budowanych domach montowano aluminiowe przewody bądź stosowano przestarzałe rozwiązania. Po kilku latach tego typu instalacja może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. W skrajnych przypadkach nawet do pożaru. Jeśli więc na przestrzeni lat nie udało nam się dokonać wymiany instalacji, a jest ona już dość stara, powinniśmy wziąć się do pracy jak najszybciej.

Zbyt dużo urządzeń

Niegdyś instalacje elektryczne z pewnością były projektowane zupełnie inaczej. Przede wszystkim nie były one obciążane tyloma rozmaitymi sprzętami co obecnie. Jeśli więc wykorzystując starą instalację, podłączylibyśmy do niej zbyt dużo urządzeń mogłoby dojść do przeciążenia. W najlepszym przypadku zniszczymy niektóre z domowych sprzętów, w najgorszym możemy spowodować pożar.

Wymiana instalacji elektrycznej

Jeśli planujemy nową instalację, powinniśmy się dokładnie zastanowić nad jej nowym rozmieszczeniem. W starych instalacjach ilość włączników i gniazdek mogła być niewystarczająca. Uwzględnijmy tę kwestię przy projektowaniu. Zastanówmy się gdzie będą ustawione poszczególne urządzenia i czy będziemy w stanie je swobodnie podłączyć.

Podczas remontu wybierajmy też wysokiej jakości elementy. Pamiętajmy, że odpowiednio dobrana instalacja to także kwestia naszego bezpieczeństwa. Zastanówmy się więc nad wszelkiego rodzaju przewodami, gniazdami czy łącznikami. Do koszka koniecznie powinniśmy dostać także rozdzielnice oraz bezpieczniki i ograniczniki. Jeśli mamy jakieś wątpliwości co do poszczególnych akcesoriów, skonsultujmy się ze specjalistą.

Kornelia