Jak wybrać najlepszy rodzaj kamienia dekoracyjnego

Kiedy już zdecydujesz, jakiego rodzaju kamienia dekoracyjnego chcesz użyć na swojej posesji, kruszonej kory kamiennej, otoczaków, grysu kamiennego, bazaltu czy kostki granitowej, czas określić szczegóły, na które warto zwrócić uwagę.

Rodzaj kamiennej okrywy gruntowej do wykorzystania w projekcie zagospodarowania terenu i ogrodów ma duże znaczenie dla ostatecznego wyglądu naszej posesji. Jeśli chodzi o kamień naturalny, do wyboru jest szeroka gama naturalnych kolorów dla właścicieli domów. Piękne brązy, beże, szarości i biele można łączyć ze sobą i stosować razem, tworząc ciekawe połączenie koloru i tekstury w architekturze terenów i ogrodów przydomowych. Często dostępne są również piękne błękity, szarości i fiolety, a nawet odcienie czerni, dodające pewnej głębi dekoracyjnym kamieniom w ogrodach, ścieżkach i kamiennych obrzeżach okrywowych. Dostępne są również ciemniejsze i mieszane kolory, dzięki czemu właściciele domów mają do wyboru wiele różnych odcieni, które można wykorzystać jako akcenty, obramowania i wypełnienia. Jak wybrać najlepszy rodzaj kamienia dekoracyjnego

Wybierz kolory w zależności od gustu, wystroju i stylu, ale pamiętaj również, że ciemniejsze kolory mają tendencję do pochłaniania ciepła, podczas gdy jaśniejsze kolory tworzą chłodniejszy obszar otoczenia, co może być zaletą w zrównoważonych projektach zieleni i pomóc roślinom rosnąć zdrowo.

Kiedy zamiast trawnika stosuje się kamienną okrywę, należy ją nakładać odpowiednio grubą warstwą, aby zapobiec łysieniu, rośnięciu chwastów i innym problemom, jak zastoiny i kałuże z wody po ulewie. Im mniejszy kamień dekoracyjny, na przykład drobno kruszony żwir, tym grubsza musi być jego warstwa, aby zapobiec nadmiernemu przemieszczaniu się. Równie popularnym sposobem na wprowadzenie kamienia do ogrodu są różnego rodzaju murki i ogrodzenia, a coraz chętniej stosowane są płoty gabionowe. Takie ogrodzenia to siatka odpowiednio uformowana i zespolona, a do wypełnienia jej używany jest kamień do gabionów. Jest to z pewnością nie tylko trwały, ale również oryginalny sposób na dekoracyjne wykorzystanie kamienia w naszych ogrodach i na posesjach.

Artykuł powstał przy współpracy z hurtownią kamienia dekoracyjnego: https://kamienie-dekoracyjne.pl

Kornelia