5 pomysłów na udaną sesję zdjęciową dziecka

Jedne dzieci uwielbiają pozować do zdjęć, inne wręcz tego nie znoszą. Rodzice jednych i drugich chcą mieć pamiątkę z każdego okresu życia dziecka. Jednak czasem zdjęcia ze smartfona, chce się zastąpić bardziej profesjonalnymi. Dotyczy to szczególnych okazji jak obchodzone urodziny, imieniny, rozpoczęcie ważnego etapu w życiu, czyli pierwszy dzień w szkole czy uczczenie szczególnego osiągnięcia. Niezależnie od pobudek sesja zdjęciowa nie może być dla dziecka męcząca, nudna, monotonna i długotrwała. Zatem należy ją zorganizować w ciekawym dla dziecka miejscu, albo mieć na nią dobry pomysł, aby później nie oglądać w albumach dziecięcych wielu zdjęć pociechy ze „skwaszoną” miną. Postanowiliśmy dziś pomóc Wam w tej kwestii i przytoczyć 5 pomysłów, które sprawią, że sesja dziecięca będzie udana.

Sesja ze zwierzętami, czyli spotęgowana spontaniczność

Naszą pierwszą propozycją jest sesja ze zwierzętami i nie mamy tu na myśli żadnego cyrku i męczenia zwierząt, a sesję z pupilem dziecka. Oczywiście taki pomysł jest do zrealizowania z psem, z kotem już niekoniecznie. Zwierzę również powinno być zadowolone, a nie przymuszane do takiej inicjatywy. Najlepiej jeśli nie są to pozowane zdjęcia, a takie wykonywane podczas zabawy czy to na dziecięcym placu zabaw, jeśli nie ma zakazu wprowadzania zwierząt, czy na psim placu zabaw, czyli torze agility. Najlepiej jeśli dysponuje się własnym ogrodem. Można wykorzystać również freesby, za którym psiak będzie biegać. Chodzi o to by podczas sesji zarówno dziecko miało frajdę, jak i pies. Oczywiście potrzebny jest fotograf, który potrafi robić dobre zdjęcia w ruchu, a także operować szerokim i wąskim kadrem, tak by w różnych konfiguracjach ująć i dziecko i psa. Może być to sesja w ramach imprezy urodzinowej, gdzie koledzy i koleżanki dziecka również przychodzą z zaprzyjaźnionymi pieskami. Dzięki temu nie tworzy się atmosfery przymusu, a dziecko nie odczuwa, że jest na sesji zdjęciowej. Takie zdjęcia przedstawiać będą spotęgowaną spontaniczność, wszak zarówno dzieci, jak i zwierzęta zawsze okazują prawdziwe emocje. Sesję będzie można wywołać w dowolnym formacie pasującym do jednego z albumów dziecięcych i wracać do niej z uśmiechem.

Sesja w Wesołym Miasteczku – bo w dzieciństwie liczy się beztroska

Dziecięca sesja może odbyć się również w Wesołym Miasteczku lub na placu zabaw. Dzięki takiej scenerii fotograf może oddać na fotografiach dziecięcą beztroskę i radość. Zabawa na placu zabaw nie musi być w żaden sposób sterowana. Oczywiście wszystko zależy od otwartości dziecka, które fotografa musi zaakceptować. Z pewnością na początku swobodniej będzie czuło się na zdjęciach w towarzystwie rodziców, a przecież na placach zabaw nie brakuje huśtawek przeznaczonych dla dzieci i ich opiekunów. Jeszcze łatwiej może być w wesołym miasteczku. Może nawet wystarczyć tradycyjna karuzela, czy stanowisko do strzelania, gdzie można wygrać maskotkę, bądź automat z watą cukrową. Oczywiście wynajęcie takiego miejsca na wyłączność to spory koszt, jednak w ramach imprezy urodzinowej i większego budżetu można sobie na to pozwolić.

W klimacie ulubionego filmu animowanego

Sesje nie muszą odbywać się w domu czy w plenerze, choć takie destynacje mogą pozwolić poczuć się dzieciom bardziej swobodnie, gdyż studio fotograficzne, nawet wypełnione scenografią i rekwizytami, jednak może nie być dla nich fascynującym miejscem. Znając swoje dziecko można jednak wybrać najlepszą opcję. Jednym z pomysłów, który można zrealizować w każdym miejscu jest sesja w klimacie ulubionego filmu animowanego. Można wybrać Królika Binga i jego przyjaciół albo Króla Lwa. Pomysłów może być sporo, a najlepiej postarać się o kostiumy, które pozwolą dziecku i jego przyjaciołom wcielić się w wybrane postaci. To świetny pomysł na tematyczną imprezę urodzinową, na której może powstać udana sesja dziecka. Oczywiście taką sesję można wykonać również z udziałem dorosłych, koniecznie przebranych w stroje bohaterów filmu, wszak każdy ma w sobie odrobinę dziecka.

Sesja w Parku Trampolin – bo zdjęcia w ruchu prezentują się świetnie

Zdjęcia w ruchu są ciekawe i nietuzinkowe, dlatego na miejsce dziecięcej sesji można wybrać Park Trampolin. Tutaj dziecko może skakać i wygłupiać się do woli, a rolą fotografa jest uchwycić jego świetną zabawę. Nie trzeba nawet wynajmować w sali, wszak można wykonać świetne zdjęcia w ruchu z rozmytym tłem, wystarczy odpowiednia osłona i szybka migawka, a także dobre oko fotografa. Podczas takiej sesji dziecko będzie się świetnie bawić i na pewno nie będzie miało „skwaszonej” miny.

Dzień z życia, czyli sesja w klimacie reportażu

Ostatnią naszą propozycją jest sesja dziecka w domu. Sesja w formie reportażu to taki rodzaj sesji, który wymaga tego, by dziecko dobrze czuło się w towarzystwie fotografa i zachowywało się naturalnie. Taką sesję można wykonać nawet małemu dziecku. Tutaj głównymi bohaterami mogą być mama i dziecko, albo cała rodzina. Chodzi o to, by na kilku klatkach przedstawić dzień z życia dziecka „w pigułce”. Albumy na zdjęcia dziecięce w formie reportaży zawsze przyciągają uwagę, gdyż w pewnym sensie opowiadają historię i są ilustrowaną kroniką rodzinną.

Udana sesja dziecięca to taka w której dziecko nie jest proszone o wykonywanie wystudiowanych póz i może zachowywać się swobodnie. Najlepiej wybrać miejsce i scenerię w której dziecko czuje się dobrze, wtedy sesja jest jedynie dodatkiem do rozrywki.

Kornelia